FILMOVÉ DOKUMENTY

V posledních třech letech jsem se v různých pozicích podílel na vzniku třech českých dokumentů.


ČERNOBYL NA KOLEČKÁCH (2022)

Honza Dušek (1980) se vydal na svoji další výpravu. Tentokrát na Ukrajinu, podívat se do Černobylu, vzdát čest a holt památce hasičů a všech, kteří se podíleli na odstraňování největší jaderné katastrofy v dějinách lidstva. A krom toho si odskočil do Kyjeva a do Karpat. Více informací na ČSFD.

Pozice: fotograf, spisovatel a člen expedice


STŘÍBRNÉ REQUIEM (2022)

Ležáky, jméno obce, které vyvolá myšlenky na jednu z nejstrašlivějších kapitol druhé světové války u nás, zvláště pak na Pardubicku. 24. 6. 2022 uplyne přesně 80 let od vypálení této malé vesnice u Vrbatova Kostelce nacisty.
K tomuto výročí se vedení Pardubického kraje spolu s památníkem Lidice-Ležáky rozhodlo vytvořit hraný dokumentární film, který se soustředí na události v období od tzv. první až do konce tzv. druhé heydrichiády v oblastech Pardubického kraje. .
Film se zabývá událostmi od nástupu zastupujícího Říšského protektora Reinharda Heydricha k moci (27. 9. 1941), v protektorátu Čechy a Morava, až do konce stanného práva (3. 7. 1942). Hraný dokument se dramaturgicky zaměří na příběhy klíčových postav pardubického odboje, který úzce spolupracoval s pražským a jeho činnost byla zásadní i pro komunikaci s exilovou vládou v Londýně.
Divák se během vyprávění například dozví, kdo byli manželé Krupkovi, Hladěnovi, Alfréd Bartoš, Erno Košťál a další. Ukážeme také, jaké poměry panovaly na pardubickém velitelství gestapa v čele s velitelem Gerhardem Clagesem, i v samotných Pardubicích. Více informací na ČSFD.

Pozice: vedoucí výroby


ATA (2021)

Příběh filmu je postaven na politickém procesu, který se odehrál ve dnech 9. –11. 10. 1950 ve Smetanově domě v Litomyšli. Skupina studentů byla tehdy ve vykonstruovaném monster procesu odsouzena k více jak 220 letům odnětí svobody.

Hraný dokument ATA otevírá bolestnou kapitolu české historie

Na počátku léta se v rámci festivalu Smetanova Litomyšl, uskuteční premiéra hraného dokumentu jménem ATA. Za snímkem stojí dvojice spojená značkou 11:11 Production, a to režisér Vít Mazánek a producent Lukáš Blažek. Díky jejich společnému čtyřletému úsilí se na plátna kin dostává snímek popisující nedávné dějiny naší země. Film mapuje období vykonstruovaného politického monstrprocesu, konaného v Litomyšli roku 1950, ve kterém bylo odsouzeno 24 lidí (převážně středoškolských studentů) k celkovému trestu 220,5 let vězení. Více informací na ČSFD.

Pozice: vedoucí výroby


GALSKÉ VÁLKY (2021)

Svobodná Galie se po šesti letech bojů stala novou Římskou provincií. Přesto není v zemi klid. Povstalci vedení galským králem Vercingetorixem porazili Římská vojska u Gergovie a roztočili tím spirálu událostí, která ovlivnila běh dějin starověké Evropy.

Pozice: asistent výroby